جزییات خبر

پنج شنبه / ۲۷ آبان ۱۴۰۰ / ۱۱:۳۷
سرویس : اجتماعی
کد خبر : ۱۸۵۶۱۹
گزارشگر : ۴۸۷
سرویس اجتماعی
از سوی رئیس کمیته امداد انجام شد؛

اهدای نشان «والی مهر» به رئیس مجلس شورای اسلامی

اهدای نشان «والی مهر» به رئیس مجلس شورای اسلامی
(پنج شنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۰) ۱۱:۳۷

رئیس مجلس شورای اسلامی با حضور در همایش سراسری مدیران کمیته امداد، نشان «والی مهر» را از رئیس کمیته امداد دریافت کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، محدباقر قالیباف با حضور در همایش سراسری مدیران کمیته امداد، ضمن گرامیداشت یاد مرحوم عسگراولادی و سه دهه تلاش‌های وی در کمیته امداد، تشکیل این نهاد در ابتدای انقلاب را یک نوآوری از سوی امام راحل(ره) دانست و افزود: اگر کمیته امداد امروز وجود نداشت، جای خالی چنین مجموعه‌ای در میان دستگاه‌های کشور احساس می‌شد.
 
وی با تقدیر از جهادگران و امدادگران کمیته امداد به ویژه در اجرای رزمایش ایران همدل در دوران کرونا، افزود: کمیته امداد در ایام همه‌گیری کرونا خوش درخشید و برگزاری پویش ایران همدل برگرفته از فرهنگ اسلامی و ایرانی و اهل بیت(ع) بود که ذخیره اخروی و عزت دنیوی برای همه دست‌اندرکاران به شمار می‌رود.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به قانون اساسی جمهوری اسلامی خاطرنشان کرد: قانون اساسی جهت‌گیری کلی و وظایف دستگاه‌ها را با تمرکز بر تامین اجتماعی، بهداشت و درمان، تامین مسکن، آموزش و پرورش و معیشت مردم مشخص کرده است و مجلس شورای اسلامی موظف است قوانینی تصویب کند که در فرآیند تامین اجتماعی، نیازهای اساسی مردم را تضمین کند.
 
قالیباف با بیان اینکه موضوع محرومیت‌زدایی و رسیدگی به محرومان حق مسلم اقشار مستضعف است، ادامه داد: مردمی که با وجود محرومیت در دفاع مقدس، مدافعان حرم و دیگر عرصه‌ها پای نظام و انقلاب ایستاده‌اند، بر گردن ما حق دارند.
 
وی با تقدیر از خدمات کمیته امداد برای محرومان و نیازمندان، اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی را با همه وجود در کنار خود بدانید و ما عضوی از مجموعه شما هستیم. 
 
پرهیز از انفعال در جنگ فقر و غنا
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با تبیین موضوع فقر در جامعه گفت: فقر از نظر اسلام یک مساله طبیعی و اجتناب‌ناپذیر نیست بنابراین باید با تدوین ساز و کار مناسب، تصمیمات درست و حکمرانی صحیح با یک مهندسی اجتماعی و نوآوری در عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی، دست به دست هم بدهیم و عدالت اجتماعی را در همه ابعاد در جامعه پیاده کنیم.
 
قالیباف با تاکید بر پرهیز از انفعال در جنگ فقر و غنا، خاطرنشان کرد: نباید در این نبرد تسلیم بشویم؛ وظیفه ما به گونه‌ایست که در ابتدا اجازه ندهیم افراد با تصمیمات غلط ما درگیر فقر شوند و در ادامه با همراهی نهادهای همچون کمیته امداد،  دست افرادی که در دام فقر گرفتار شده‌اند بگیریم.
 
وی اشاره به ضرورت پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اضافه کرد: در باور دینی ما مستضعف کسی است که استعداد بالقوه‌ای دارد اما بالفعل نشده است؛ باید استعدادهای بالقوه را شناسایی کنیم و موانع ظهور و بروز آن را برداریم.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی تصمیمات نادرست و هزینه‌کرد ناصحیح اعتبارات را از جمله دلایل گسترش فقر در جامعه دانست و افزود: ما در کشور از نظر پول و امکانات کمبودی نداریم اما در الویت‌بندی و هزینه‌کرد اعتبارات باید دقت بیشتری صورت گیرد.
 
قالیباف با بیان اینکه افزایش جامعه هدف کمیته امداد افتخار نیست، تاکید کرد: در کمیته امداد اوج کار میدانی، جائیست که یک مددجو به کارآفرین و خیر تبدیل می‌شود.
وی با تاکید بر ضرورت مردمی کردن امور در تمام شئون کشور، اظهار کرد: در بسیاری دستگاه‌ها، تشکیلات وسیع، پرهزینه و کم‌بازده است در صورتی که هر چه امور مردمی باشد، اثربخشی بالاتر می‌رود.
 
هوشمندسازی رمز موفقیت دستگاه‌ها در پیشبرد ماموریت‌ها
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به فضای همدلی و روحیه از خودگذشتگی و کار گروهی در سال‌های دفاع مقدس، ادامه داد: امروز این روحیه جهادی بیش از هر جای دیگری در کمیته امداد خودنمایی می‌کند و این فرهنگ باید تقویت شود.
 
قالیباف شفاف‌سازی، هوشمندسازی، مردمی‌سازی و کارآمدسازی را رمز موفقیت دستگاه‌ها در پیشبرد ماموریت‌ها عنوان کرد و افزود: هیچ سرمایه‌ای بالاتر از اعتماد مردمی نیست و همه باید کار و تلاش کنیم تا این سرمایه را افزایش دهیم.
 
وی با بیان اینکه باید تصدی‌گری را به تولی‌گری تبدیل کنیم، گفت: کار کمیته امداد یک کار اورژانسی است و آثار خدمات این نهاد در سراسر کشور قابل مشاهده است.
 
آمادگی مجلس برای همراهی با کمیته امداد در بودجه 1401 و برنامه هفتم توسعه
 
قالیباف با اظهار آمادگی برای همکاری مجلس شورای اسلامی با کمیته امداد در موضوعات فقرزدایی، اشتغال و دیگر موضوعات، تاکید کرد: به عنوان قانونگذار، برای پیشبرد این اهداف در بودجه 1401 لحظه‌ای درنگ نخواهیم کرد.
 
وی خاطرنشان کرد: در برنامه هفتم توسعه کشور نیز هر پیشنهادی از سوی کمیته امداد در راستای محرومیت‌زدایی را پذیرا هستیم و امیدواریم یک برنامه مدون عملیاتی برای کاهش فقر تدوین شود.
 
سیدمرتضی بختیاری، رئیس کمیته امداد نیز در این مراسم با تقدیر از همراهی مجلس شورای اسلامی در بودجه 1400 کمیته امداد گفت: با نگاه مثبت مجلس، در سال جاری شاهد افزایش تسهیلات اشتغال مددجویان و رشد 67 درصدی مستمری خانواده‌های تحت حمایت بودیم.
 
ضرورت توجه به ظرفیت‌های قانونی در تدوین بودجه سال آینده
 
وی تصویب قانون جهش تولید مسکن در مجلس را از دیگر اقدامات این نهاد در حمایت از محرومان دانست و افزود: 360 هزار واحد مسکن سهم مددجویان کمیته امداد است که برای تکمیل این واحدها نیز نیازمند همراهی مجلس شورای اسلامی هستیم.
 
بختیاری خواستار توجه بیشتر به ظرفیت‌های قانونی در تدوین بودجه سال آینده شد و ادامه داد: برقراری نظام تامین اجتماعی و برخورداری از پتانسیل مسئولیت‌های، می‌تواند گام بزرگی در تحقق اهداف کمیته امداد و سازمان بهزیستی باشد.
 
رئیس کمیته امداد از آمادگی این نهاد برای ایجاد 500 هزار شغل برای نیازمندان در سال آینده خبر داد و خاطرنشان کرد: این نهاد با تمام امکانات، تجربیات و نیروهای ارزشی خود آماده همراهی با سه قوه در برنامه هفتم توسعه کشور است.
 
در این مراسم، سیدمرتضی بختیاری، رئیس کمیته امداد با بیان اینکه تفکر جهادی در پوست و خون محمدباقر قالیباف عجین شده است، نشان «والی مهر» را به رئیس مجلس شورای اسلامی اهدا کرد.
 
شایان ذکر است نشان والی مهر به تأسی از تلاش‌های مجاهدانه «حاج عبدالله والی» نماینده کمیته امداد در بشاگرد و بنیانگذار گروه‌های جهادی در کشور، توسط کمیته امداد طراحی و در خردادماه سال جاری به نام این نهاد ثبت شده است.
 
انتهای پیام
 
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید