جزییات خبر

چهارشنبه / ۱۹ آبان ۱۴۰۰ / ۱۴:۱۹
سرویس : مشارکت های مردمی
کد خبر : ۱۸۵۴۷۴
گزارشگر : ۴۸۷
سرویس مشارکت های مردمی
رئیس کمیته امداد خبر داد:

کمک 3700 میلیارد تومانی مراکز نیکوکاری به نیازمندان در هفت ماهه سال جاری

کمک 3700 میلیارد تومانی مراکز نیکوکاری به نیازمندان در هفت ماهه سال جاری
(چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۴۰۰) ۱۴:۱۹

رئیس کمیته امداد رئیس کمیته امداد با اشاره به فعالیت 8300 مرکز نیکوکاری در کشور، گفت: مراکز نیکوکاری در هفت ماهه سال جاری 3700 میلیارد تومان به خانواده‌های نیازمند کمک کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، جلسه کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی روز گذشته با حضور سیدمرتضی بختیاری، رئیس کمیته امداد برگزار شد.
 
سیدمرتضی بختیاری در این جلسه با ارائه گزارش فعالیت‌ها و اقدامات کمیته امداد در راستای توسعه مراکز نیکوکاری و مردمی شدن این نهاد، گفت: براساس اسناد بالادستی، کمیته امداد مکلف است از حوزه تصدی‌گری خارج شده و با تقویت نقش نظارتی و مدیریتی، امور اجرایی را به مراکز نیکوکاری و تشکل‌های خیریه مردمی واگذار کند.
 
وی با اشاره به سابقه تشکیل مراکز نیکوکاری در کمیته امداد افزود: از سال 97 شاهد جهش در ایجاد این مراکز هستیم و سال گذشته بیش از سه هزار مرکز نیکوکاری راه‌اندازی شد.
 
رئیس کمیته امداد با بیان اینکه در حال حاضر حدود 8300 مرکز نیکوکاری با نظارت کمیته امداد در سراسر کشور فعالیت می‌کنند، ادامه داد: بیش از پنج هزار مرکز نیکوکاری به صورت مسجدمحور فعالیت می‌کنند.
 
بختیاری با تاکید بر اینکه مراکز نیکوکاری سال گذشته حدود 3300 میلیارد تومان کمک مردمی جمع‌آوری و میان نیازمندان توزیع کردند، اظهار کرد: در هفت ماهه سال جاری نیز 3700 میلیارد تومان از سوی مراکز نیکوکاری به خانواده‌های نیازمند کمک شده است.
 
وی راه‌اندازی مراکز نیکوکاری تخصصی را رویکرد کمیته امداد برای استفاده از ظرفیت‌های ویژه در هر حوزه دانست و خاطرنشان کرد: حدود 900 مرکز نیکوکاری تخصصی اشتغال، 320 مرکز نیکوکاری فرهنگی و 380 مرکز نیکوکاری سرپناه و مسکن در حال خدمت به محرومان هستند. همچنین هفته گذشته 500 مرکز نیکوکاری زکات راه‌اندازی شد که امیدواریم سال آینده به هزار مرکز نیکوکاری تخصصی زکات برسیم.
 
رئیس کمیته امداد همچنین از فعالیت مراکز نیکوکاری تخصصی در دانشگاه‌ها، مراکز نظامی، حوزه‌های علمیه و مراکز نیکوکاری حقوقی خبر داد و گفت: مرکز نیکوکاری مجلس شورای اسلامی نیز با مشارکت نمایندگان مردم از سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرده است.
 
بختیاری همراهی دولت انقلابی و مجلس محرومان را فرصتی بی‌نظیر برای پیشبرد اهداف نظام در حوزه محرومیت‌زدایی دانست و افزود: برای رسیدن به عدالت توزیعی در کشور، نیازمند مدیریت یارانه‌های پنهان هستیم.
 
وی خواستار اجرای سیاست‌های کلی تامین اجتماعی به ویژه برای سالمندان تحت حمایت کمیته امداد شد و خاطرنشان کرد: برخورداری از پوشش تامین اجتماعی موجب حفظ کرامت و عزت سالمندان عزیز خواهد شد. 
 
بختیاری از راه‌اندازی سامانه رصد و پایش فقر با هدف ایجاد عدالت توزیعی در امکانات و جلوگیری از همپوشانی کمک‌ها خبر داد و اضافه کرد: هر خدمتی که از سوی هر فرد، نهاد یا سازمان به اقشار نیازمند و جامعه هدف ارائه شود، در این سامانه بارگذاری و قابل رهگیری خواهد بود.
 
رئیس کمیته امداد با اشاره به اجرای طرح آمایش سرزمینی اشتغال در 350 شهرستان و شناسایی مزیت‌های نسبی هر منطقه در حوزه اشتغال، گفت: داشبورد مدیریتی اشتغال در اختیار نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار می‌گیرد که براساس آن، اقدامات در حوزه اشتغال‌زایی و طرح‌های خودکفایی مددجویان به صورت لحظه‌ای در هر منطقه قابل رصد و پیگیری خواهد بود.
 
انتهای پیام
 
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید