جزییات خبر

شنبه / ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۱:۱۹
سرویس : قم
کد خبر : ۱۷۴۵۲۰
گزارشگر : ۸۱
سرویس قم
معاون امور فرهنگی کمیته امداد استان قم:

اجرای برنامه‌های فرهنگی نقش زیادی در کاهش آسیب های جسمی و روحی کرونا دارد/ سال گذشته در 8 رده سنی، برای 7 هزار و 546 نفر کلاس آموزشی برگزار شد

(شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹) ۱۱:۱۹

معاون امور فرهنگی کمیته امداد استان قم گفت: اجرای برنامه‌های فرهنگی نقش زیادی در کاهش آسیب های جسمی و روحی کرونا دارد.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، سیدمحسن صالحی، معاون امور فرهنگی کمیته امداد استان قم با اشاره به اقدامات این معاونت عنوان کرد: در حدود 5 ماه گذشته عهده دار مسئولیت در این حوزه هستم و توانستیم در کنار همکاران، فعالیت‌های خوبی را در کمیته امداد پایه گذاری مجدد کنیم.
معاون امور فرهنگی کمیته امداد استان قم افزود: تغییر روش و افزایش عملکرد در بسیاری از حوزه‌های خدماتی و امور فرهنگی اتفاق افتاده است، همچنین در سال گذشته فعالیت‌های گسترده‌ای را در برگزاری اردوها داشتیم و اردوها در ابعاد گسترده‌ای شکل گرفت.
وی با بیان اینکه کرونا بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی را تحت شعاع خود قرار داد تصریح کرد: در سال جاری با توجه به شیوع کرونا رویکرد دیگری در پیش گرفته‌ایم و بسیاری از برنامه‌های فرهنگی و آموزشی از طریق فضای مجازی هدف‌گذاری شد.
صالحی در خصوص اقدامات مهم و شاخص در سال گذشته عنوان کرد: در فعالیت‌ اردوهای تربیتی و آموزشی و زیارتی 4322 نفر به اردو اعزام شدند که برای برگزاری این اردوها، مبلغ 9 میلیارد و 810 میلیون ریال هزینه شد.
وی با اشاره به اینکه بخشی از این اردوها شامل اعزام 1231 نفر به زیارت اربعین بوده است گفت: برای این امر کمک هزینه‌ای مجزا و بلاعوض به میزان 400 تا 600 هزار تومان به هر زائر پرداخت شده است.
معاون امور فرهنگی کمیته امداد استان قم با بیان اینکه در آموزش و آماده سازی برای هر سنی، یک سرفصل مجزا داریم گفت: از کودک تا سالمند در 8 رده سنی و 11 سرفصل متفاوت، آموزش‌های لازم ارائه می شود و در مجموع برای 7 هزار و 546 نفر کلاس های آموزشی با هزینه‌ای بالغ بر 3 میلیارد و 762 مییلون ریال برگزار کردیم.
وی ارائه خدمات به دانش‌آموزان و دانشجویان را از اساسی ترین امور فرهنگی عنوان و اظهار کرد: در سال های گذشته ارائه شهریه و کمک هزینه‌های تحصیلی از فرهنگی به حمایتی ملحق شده بود که در سال 1398 این فعالیت به حوزه فرهنگی بازگشت و این امر ابزاری مهم در پیشبرد برنامه های فرهنگی به شمار می‌رود.
صالحی افزود: در این رویکرد جدید، هم شهریه را پرداخت می کنیم و هم می‌توانیم نوجوانان و جوانان را جذب برنامه‌های فرهنگی نمائیم.
وی بیان کرد: همچنین اردوهای فرهنگی برای532 نفر از دانش‌آموزان، دانشجویان و طلاب علوم دینی در قالب طرح سدید و وارثین(اردوهای بلند مدت آموزشی در مشهد مقدس)و نیز جشن تکلیف و همایش های دانشجویی و برنامه های متنوع در مناطق با هزینه 897 میلیون و 300 هزار تومان ارائه شد.
معاون امور فرهنگی کمیته امداد استان قم با اشاره به اینکه در سال گذشته در مجموع به 788 نفر دانشجو و دانش‌آموز و طلبه کمک هزینه تحصیلی و تامین شهریه دانشگاه به مبلغ 11 میلیارد و 565 میلیون ریال پرداخت شد گفت: برای دانش آموزان نیز به طور جداگانه هزینه تحصیلی در 6 سرفصل مختلف شامل ایاب و ذهاب، هزینه کار و دانش، مخارج کلاس کنکور و کلاس تقویتی پرداخت شد که مجموعاً برای 4 هزار و 181 دانش‌آموز به مبلغ 832 میلیون تومان این پرداخت‌ها به سرانجام رسید.
معاون امور فرهنگی کمیته امداد استان قم تغییر رویکرد و اولویت‌های برنامه‌های فرهنگی در زمان شیوع کرونا را یادآور شد و گفت: آموزش و آگاه سازی در اولویت اول و پرداخت کمک هزینه به دانش‌آموزان و شهریه به دانشجویان در اولویت دوم و مباحث اردویی در اولویت سوم قرار دارد.
وی برون سپاری خدمات آموزش خانواده را یکی از رویکردهای معاونت فرهنگی طی سال جاری مطرح و تصریح کرد: در این طرح بسیاری از برنامه‌های فرهنگی که در کانون انجام می‌شد با تعامل موسسات آموزشی در منازل مددجویان عملیاتی می‌شود.
وی با بیان اینکه با مشارکت حوزه علمیه در فضای مجازی اقدام به تولید محتوا برای جامعه هدف خود کرده‌ایم گفت: مدیران کانال‌ها به صورت جهادی و داوطلبانه این محتواها را در اختیار اعضا قرار می‌دهند و در این راستا دو کانال بزرگ در ایتا با حضور مددجویان برای سنین مختلف شکل گرفته است که برای آقایان به نام سربازان ولایت و برای خواهران به نام بانوان فاطمی در دسترس قرار دارد.
صالحی افزود: تمامی زیرساخت‌ها در تشکیل این کانال‌ها و فعالیت اعضاء فراهم و مشکلات در باب فناوری رفع شده است و با هزینه‌هایی که در آموزش حضوری داشتیم، در این ایام اینترنت همراه خریداری کرده‌ایم و برگزاری مسابقات و برنامه‌های آموزشی و فرهنگی را از این طریق دنبال می‌کنیم و در قالب فایل‌های متنی و تصاویر و صوت این محتواها در اختیار مددجویان قرار می‌گیرد که قابلیت امتحان گیری و هشتک گذاری نیز در آن وجود دارد.
معاون امور فرهنگی کمیته امداد استان قم نقش فرهنگ در رفع مشکلات و آسیب‌ها را بسیار مهم برشمرد و گفت: مقام معظم رهبری ( مدظله العالی) تاکیدات زیادی بر برنامه‌های فرهنگی دارند لذا وقتی خانواده از نظر روحی و جسمی و مالی کاملا تحت فشار قرار می گیرد، آن چه می‌تواند خانواده را نجات دهد تا به قهقرا نرود، تقویت مباحث فرهنگی، اعتقادی، عبادی و مذهبی است و ما با جدیت وارد این حوزه مهم شدیم تا مددجویان خلائی در این زمینه احساس نکنند.
وی افزود: در واقع اجرای برنامه‌های فرهنگی نقش زیادی در کاهش آسیب های روحی و جسمی در تنگناهای اقتصادی بحران کرونا خواهد داشت که نتایج آن در کنار عملیات های بهداشتی در کنترل موفق این بیماری مشهود بوده است.
انتهای پیام/

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید