جزییات خبر

سه شنبه / ۱ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۲:۲۰
سرویس : سمنان
کد خبر : ۱۷۳۰۶۸
گزارشگر : ۸۴
سرویس سمنان
مدیرکل‌ کمیته امداد سمنان دردیدار با رئیس‌سازمان جهاد کشاورزی:

استان‌سمنان‌ رتبه‌ سوم‌ در جمع‌آوری زکات واجب/ ضرورت گره‌زدن زکات به اشتغال‌ با هدف توانمندسازی مددجویان

(سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸) ۱۲:۲۰

مدیرکل کمیته امداد استان سمنان با تأکید بر ضرورت گره زدن زکات به اشتغال باهدف توانمندی مددجویان به‌ جای مصرف مستقیم زکات به مددجویان، خاطرنشان کرد: استان سمنان با همکاری و تعامل با سازمان جهاد کشاورزی رتبه سوم در جمع‌آوری زکات واجب را به خود اختصاص داده است.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، محسن مسعودیان راد، مدیرکل کمیته امداد استان سمنان در جلسه مشترک با رئیس سازمان جهاد کشاورزی و روئسای ادارات این سازمان و کمیته امداد، افزود: همکاری صمیمانه کمیته امداد با جهاد کشاورزی تاکنون برکاتی را برای نیازمندان به همراه داشته است.

وی با اشاره به اینکه اگرچه حجم زکات استان سمنان با سایر استان‌های دیگر تفاوت دارد، خاطرنشان کرد: اما به لحاظ کیفیت و اثرگذاری و محرومیت‌زدایی و رشد زکات رتبه‌های بالایی دارد.

مسعودیان راد به آیات و روایات قرآنی اشاره کرد و گفت: قرآن هم تأکید دارد که زکات یک امر حکومتی است و آن را به‌عنوان شاخص ارزیابی یک مدیر نظام اسلامی می‌داند.

مدیرکل کمیته امداد استان سمنان اذعان داشت: قرآن زکات را بخشی از نظام اقتصادی می‌داند وآن را عملیاتی طراحی کرده و  در مقوله فقرزدایی به‌عنوان یک نظام محرومیت‌زدایی و تحقق عدالت اجتماعی قلمداد می‌کند.

مدیرکل کمیته امداد استان سمنان بابیان اینکه زکات محدود به 9 قلم زکات واجب نیست بلکه اما در کنار زکات واجب، مستحب هم وجود دارد، تصریح کرد: دایره زکات فقط به مسائل مالی محدود نمی‌شود.

احصا و شناسایی ظرفیت‌های زکات

مدیرکل کمیته امداد استان سمنان بابیان اینکه باید ظرفیت سنجی در امر زکات داشته باشیم افزود: ظرفیت هر شهرستان در امر زکات باید احصا شود.

وی با اشاره به اینکه اگرچه بیش از 13 میلیارد تومان زکات از ابتدای سال جاری  تا کنون جمع‌آوری‌شده است، خاطرنشان کرد: اما در کنار جمع‌آوری زکات می‌توان با گره زدن زکات به اشتغال ارزش اقتصادی زکات را چندین برابر کرد و مصرف‌کنندگان زکات به‌عنوان تولیدکنندگان جامعه تلقی شوند.

مسعودیان را بابیان اینکه در سال جاری 200 تن سیب در قالب زکات مستحبی به‌جای توزیع و مصرف مستقیم بین مددجویان، به کارگاه‌های میوه خشک‌کنی منتقل و ارزش اقتصادی آن چندین برابر شده است تصریح کرد: قرآن بر مدیریت مصرف زکات تأکید کرده است و زکات در صورتی مؤثر است مؤثر است که دارای مدیریت قوی باشد.

انتهای پیام

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید