جزییات خبر

دوشنبه / ۳۰ دی ۱۳۹۸ / ۰۹:۱۴
سرویس : قزوین
کد خبر : ۱۷۳۰۳۵
گزارشگر : ۸۰
سرویس قزوین
طی 9 ماهه سال جاری صورت گرفت؛

اختصاص 61 درصد از زکات استان به محرومان

(دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸) ۰۹:۱۴

رئیس اداره زکات استان قزوین گفت: طی 9 ماهه سال جاری بیش از 14 میلیارد و 182 میلیون تومان زکات در استان قزوین جمع آوری شده که از این رقم 61 درصد به محرومان اختصاص یافته است.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد؛ حجت الاسلام باب ا... شهسواری در نشست جمع آوری زکات در مسجد جامع روستای دیال آباد بیان کرد: برای زکات و پرداخت کننده زکات شرایطی وجو دارد مهمترین شرط این است که زکات دهنده به سن تکلیف رسیده و در مال خود تصرف داشته باشد.

وی ادامه داد: اگر مالی به حدنصاب رسید، زکات شامل آن می شود؛ به عنوان مثال اگر گندم و جو به 847 کیلو رسید، در محصولات آبی یک بیستم و در محصولات دیمی یک دهم آن شامل زکات واجب می شود.

رئیس اداره زکات استان قزوین افزود: در استان قزوین به گوسفند با توجه به تعاریفی که در فقه آمده و شرایط اقلیمی استان زکات تعلق نمی گیرد ولی برای گندم، جو و کشمش باغ داران زکات واجب است البته در این بخش احکام زکات برای مقلدان آیت ا... سیستانی کمی متفاوت است که باید با مراجعه به رساله آن را مطالعه و بر آن اساس عمل کنند.

وی اضافه کرد: نخستین مصرف بزکات برای فقرا و نیازمندان است در واقع اولویت با محرومان است در چنین شرایطی حتی مصرف زکات برای مسجد نیز درست نیست و باید به اولویت رسیدگی به محرومان توجه شود.

حجت الاسلام شهسواری خاطرنشان کرد: طی 9 ماهه سال جاری بیش از 14 میلیارد و 182 میلیون تومان زکات در استان قزوین جمع آوری شده که از این رقم 61 درصد به محرومان اختصاص یافته  است.

وی خطاب به حاضران گفت: خدمات ارائه شده به مددجویان بیشتر در قالب تهیه جهیزیه، تأمین هزینه های درمانی و تحصیلی، کمک به آزادی زندانیان جرائم مالی غیر عمد، کمک به احداث و مرمت و بازسازی مسکن مددجویی و پرداخت کمک هزینه معیشت بوده است.

رئیس اداره زکات استان قزوین تصریح کرد: حرف اصلی کمیته امداد در خصوص زکات دریافت زکات نیست بلکه پرداخت زکات است، بنابراین تنها از شما می خواهیم زکات را به محرومان پرداخت کنید و اگر خود شما این پرداخت را انجام دهید بسیار خوب است.

وی عنوان کرد: در مواردی هم که پرداخت کنندگان زکات بخواهند ما حاضریم زکات را دریافت و برای محرومان همان منطقه یا روستا هزینه کنیم.

حجت الاسلام شهسواری یادآورشد: کسی زکات می دهد در واقع مال خویش را تطهیر می کند و برای برکت مال خویش و بسط این برکت در جامعه گام برداشته است.

انتهای پیام

 

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید