جزییات خبر

دوشنبه / ۲۳ دی ۱۳۹۸ / ۱۳:۳۰
سرویس : مشارکت های مردمی
کد خبر : ۱۷۲۹۰۸
گزارشگر : ۵
سرویس مشارکت های مردمی
معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد اعلام کرد:

جمع‌آوری 306 میلیارد تومان صدقات برای نیازمندان از سوی کمیته امداد

(دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸) ۱۳:۳۰

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد از رشد 25 درصدی جمع‌آوری صدقات از سوی کمیته امداد خبر داد و گفت: مردم نیکوکار ایران در 9 ماهه سال‌جاری 306 میلیارد تومان صدقه برای نیازمندان پرداخت کرده‌اند.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، علیرضا عسگریان با تشریح عملکرد کمیته امداد در حوزه مشارکت‌های مردمی افزود: مردم خیر در 9 ماهه سال‌جاری 306 میلیارد تومان صدقه نقدی و غیر نقدی پرداخت کردند که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 25 درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه 2 میلیارد و 800 میلیون تومان از این مبلغ از طریق صدقه پیامکی پرداخت شده است، ادامه داد: 50 هزار نفر مشترک صدقه پیامکی امداد هستند و مجموع کمک‌های مردمی از طریق روش‌های نوین همچون صدقه پیامکی، سایت، اپلیکیشن و ... به 71 میلیارد تومان می‌رسد.

وی اضافه کرد: افراد می‌توانند با ارسال یک پیامک خالی به سرشماره 8877 و انجام مراحل، با انتخاب رقم مورد نظر خود، عضو سامانه پیامکی شوند. همچنین کد #8877* به عنوان یکی از درگاه‌های نوین کمیته امداد، برای دریافت کمک‌های مردم خیر پیش‌بینی شده است.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد، استفاده از فناوری روز و روش‌های نوین را سیاست کمیته امداد برای استفاده بیشتر از ظرفیت خیر و احسان در جامعه دانست و خاطرنشان کرد: در حال حاضر 54 درصد از کمک‌های مردمی به کمیته امداد مبتنی بر روش‌های نوین است که براساس برنامه پنج ساله امداد، این میزان باید به 80 درصد برسد.

عسگریان به ساماندهی و جمع‌آوری صندوق‌های صدقات بزرگ از سطح معابر اشاره کرد و گفت: با توجه به آسیب‌زایی احتمالی این صندوق‌ها، از سال 96 تاکنون حدود 108 هزار صندوق صدقات معابر که در مکان‌های نامناسب قرار داشت، جمع‌آوری شده که 35 هزار مورد آن در سال جاری انجام شده است و در حال حاضر 184 هزار صندوق صدقات بزرگ در معابر سطح کشور وجود دارد.

وی به عملکرد کمیته امداد در اجرای طرح اکرام ایتام و محسنین پرداخت و افزود: 127 هزار و 264 نفر از ایتام نیازمند و 187 هزار و 901 نفر از فرزندان محسنین در کشور تحت حمایت کمیته امداد هستند.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد تعداد حامیان در طرح اکرام ایتام و محسنین را 669 هزار و 799 نفر اعلام کرد و گفت: در 9 ماهه سال جاری 629 میلیارد تومان کمک از سوی این حامیان برای ایتام و محسنین دریافت شده که به صورت مستقیم به حساب خانواده‌ها واریز شده است.

عسگریان تاکید کرد: در 9 ماهه سال جاری، سرانه پرداخت شده ماهیانه به هر فرزند یتیم از سوی حامیان 324 هزار تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 45 درصد رشد را نشان می‌دهد. همچنین در بخش محسنین، سرانه پرداختی به 124 هزار تومان رسیده که این مبلغ نیز امسال 9 درصد رشد داشته است.

وی به توسعه مراکز نیکوکاری در راستای مردمی کردن خیر و احسان در سطح کشور اشاره کرد و افزود: در 9 ماهه امسال 1524 مرکز نیکوکاری در کشور راه‌اندازی شده که از این تعداد 150 مرکز در حوزه‌های علمیه ایجاد شده است.

عسگریان اظهار کرد: در حال حاضر 3200 مرکز نیکوکاری در سراسر کشور فعالیت می‌کنند که در 9 ماهه سال جاری، 880 میلیارد تومان کمک مردمی برای نیازمندان جمع‌آوری کرده‌اند.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد از راه‌اندازی مراکز نیکوکاری تخصصی در اصناف مختلف همچون رسانه‌ها، نیروهای نظامی و مراکز صنعتی خبر داد و اعلام کرد: چشم‌انداز کمیته امداد برای مردمی شدن فعالیت‌ها، ایجاد هشت هزار مرکز نیکوکاری است تا این مراکز با شناسایی نیازمندان در سطح محلات، پیش از وقوع آسیب، به احتیاجات آنان رسیدگی کنند.

وی با بیان اینکه امسال تاکنون 535 میلیارد تومان زکات در کشور پرداخت شده است، خاطرنشان کرد: از این میزان 190 میلیارد تومان زکات فطریه و حدود 345 میلیارد تومان زکات مال بوده است.

عسگریان با اشاره به هزینه‌کرد زکات برای محرومان گفت: امسال 85 درصد زکات جمع‌آوری شده برای امور معیشتی و رفع احتیاجات محرومان صرف شده و مابقی برای اجرای پروژه‌های عمرانی و عام‌المنفعه در روستاها و مناطق محروم هزینه شده است.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد در پایان با اشاره به وقوع سیلاب و آبگرفتگی در استان سیستان و بلوچستان گفت: ادارات کمیته امداد در سراسر کشور در حال جمع‌آوری کمک‌ها برای ارسال به مناطق سیل‌زده هستند و این اقدام با محوریت استان فارس به سرعت در حال انجام است.

انتهای پیام

 

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید